Uverejnené

Tillandsie – vzdušné rastliny

Rastliny žijúce bez pôdy, takmer bez vody, len tak položené na poličkách? Tiež vás to zaujalo? 

Čo sú zač

Tillandsie pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky a známych je doteraz vyše 500 druhov. Vo svojej domovine majú veľa tepla a vlhka, no dokážu prežiť aj vo vysokohorských podmienkach.

V prirodzenom prostredí žijú epifytným spôsobom života, čo znamená, že žijú na iných rastlinách a svojim povrchom prijímajú vlahu a živiny. Nie sú to však parazity. Hovorí sa im aj vzdušné rastliny.

U nás prežijú správnym zaobchádzaním ako prírodná dekorácia, položené na poličkách, visiace v žiarovkách, či iných aranžmánoch.

Stanovište

Tillandsie dajte na svetlé miesto, ideálne čo najbližsie k oknám, majú rady čerstvý vzduch. V teplých mesiacov ich môzete dať aj von na balkón. Neublíži im ani priame slnko, ich povrch ich chráni pred prehriatím.

Zálievka

Tillandsie sú pokryté malými šupinkami, vďaka ktorým sa chránia pred slnkom a dokážu cez ne absorbovať vodu. Preto je rosenie ideálnym riešením ako sa o ne starať.

Roste výhradne mäkkou vodou, a to 2- až 3-krát do týždňa a raz za pár týždňov ich na chvíľu celé ponorte do mäkkej vody. V zimnom období roste častejšie, no ak máte možnosť premiestniť tillandsie do nevykurovanej svetlej zimnej záhrady alebo verandy, spravte tak a rosenie môžete obmedziť.

Všetky druhy tillandsií kvitnú  a to prevažne v zime. No len raz za svoj život. Väščinou sa pri alebo po kvitnutí vytvára dcérska rastlina. V tejto fáze materská rastlina už ďalej nerastie a všetky živiny idú dcérskej rastline. Tá bude mať o pár rokov svoju dcérsku rastlinu, a takto sa celý cyklus opakuje.

Chceli by ste tillandsie domov aj vy? Na našom e-shope sú k dispozícií!  > TU <

Zdroj titulnej fotky: Ateliér Papaver