Myslíte si, že zazimovať terasu je zložité? Vôbec nie. Stačia štyri jednoduché kroky a terasa je v teple.
1. Bublinková fólia výborne izoluje
Väčšie kvetináče, ktoré nie je možné presunúť, obalte dookola fóliou. Dá sa kúpiť v polmetrovej alebo metrovej šírke. V dĺžke od 2,5 metra do 25 metrov. Rozmýšľate, koľko jej potrebujete? Treba si spomenúť na základnú matematiku. Platí tu vzorec na výpočet obvodu kruhu Pí x d. Teda 3,14 krát priemer kvetináča. Takže stačí sa pozrieť na kvetináč, od oka odhadnúť priemer a vypočítať obvod podľa vzorca. K výsledku pridajte aspoň desať centimetrov na prekryv fólie.
Pohľad na bublinkovú fóliu nie je pekný, preto kvetináč ešte obalte jutovinou. Tú upevnite jutovým špagátom alebo tenkým lanom. Jutovina by mala pretŕčať nad fóliou, takže by mala byť o niečo širšia ako fólia. Je to prírodný materiál a vyzerá pekne dokonca aj mokrá. Čo je dôležité, lebo v zime môže ľahko skončiť opršaná alebo zasnežená.
2. Menšie kvetináče zoskupte k vyhrievanému obvodovému múru
Kvetináče, ktoré je možné presunúť, dajte k múru. Ten ich bude zohrievať a súčasne, pri uložení v skupinke, ich nebude prefukovať z každej strany.
Najlepšie by bolo, ak by ste do medzier medzi kvetináče dali slamu, alebo takúto skupinu aspoň obalili po obvode s bublinkovou fóliou. Tú je dobré opäť zakryť jutovinou.
3. Kvetináče zdvihnite do vzduchu
Ak pod kvetináčom prúdi vzduch, je zaistené, že neprimrzne k podlahe. Dajú sa kúpiť podložky pod kvetináče, alebo sa dá použiť napríklad obyčajná drevená lata.
4. Nezabudnite rastliny občas poliať
Polievajte iba vtedy, ak nemrzne. Zálievka má byť striedma, ide skôr o to, aby pôda bola vlhká, nie mokrá.
Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver
Krajinný a záhradný architekt, florista.
Vyštudovala krajinnú a záhradnú architektúru na Fakulte Architektúry STU v Bratislave. V roku 2010 spoluzaložila Ateliér Papaver. Odvtedy sa venuje floristike a záhradnej architektúre. Práve tá je v posledných rokoch jej najväčšou vášňou. A tak sa s obľubou a intenzívne zaujíma o témy súvisiace s tvorbou verejného priestoru, so záhradami, terasami a pohodlným životom v nich.
Rovnako ako vo floristike, tak aj v záhradnej architektúre preferuje používanie prírodných a autentických materiálov v exteriéroch a navrhuje zaujímavé kombinácie rastlín. Jej cieľom je vytvárať prirodzený prírodný priestor, kde ľudia chcú tráviť veľa času, pre ich mentálny aj fyzický relax a úžitok.