Je lepšie vedieť dopredu, čo sa bude diať ako neskôr veci prerábať. Mať v postupe jasno vám pomôže udržať trvanie realizácie, rozpočet aj vynaloženú energiu.
1. Pozemok treba najskôr poriadne vyčistiť od stavebného odpadu. Ak máte na pozemku drobné stavby, ktoré nechcete, treba odstrániť aj tie. Najlepšie rovno s ich základmi.
2. Ak sú na pozemku stromy alebo kry, ktoré treba vyrúbať, tak teraz je ten správny čas.
3. Ak máte v pláne bazén, tak prichádzajú na rad výkopové práce.
4. Treba mať na pozemku kvalitnú pôdu. Niekde treba zhrnúť zeminu a priniesť kvalitný záhradnícky sustrát vo výške 30cm. Inde stačí, ak sa navrch dá 10 cm kvalitnej zeminy a pri výsadbe do každej jamy výživný záhradnícky substrát. Terén sa upraví nahrubo, podľa návrhu, plochy sa vyrovnajú.
5. Vytýčia sa záhony, aby ste vedeli, kde bude výsadba, kde chodníky, kde trávnik.
6. Prichádzajú na rad stavebné práce. Teraz je vhodný čas na budovanie chodníkov a terasy alebo iné spevnené plochy. Pod chodníky sa umiestnia chráničky na rozvody.
7. Vykopú sa ryhy pre závlahu a elektrinu. Všetko sa nainštaluje. Ryhy sa zasypú. Po stavebných prácach prichádza konečná modelácia terénu. Umiestnia sa obrubníky. Pôda sa rozrobí. Čo znamená, že neobsahuje veľké hrudky, už iba jemné čiastočky.
8. V prípade, ak si želáte, tak sa dáva na záhony netkaná textília, ktorá zabráni veľkému prerastaniu buriny.
9. Rastliny sa rozložia na svoje miesta. Vykopú sa jamy a posadia sa. Do jám je dobré nasypať pri výsadbe kvalitný záhradnícky substrát. Kyslomilným rastlinám rašelinu.
10. Rastliny sa zamulčujú alebo zaštrkujú, to už podľa návrhu.
11. Položí sa drnový (kobercový) trávnik alebo sa spraví výsev.
12. Spustí sa závlaha a hotovo.
Koľko bude realizácia trvať záleží od veľkosti záhrady. Väčšie trvajú spravidla dlhšie. Ale keď je menšia záhrada vo svahu, tak to môže trvať aj dlhšie ako veľká záhrada v rovine.
Prvky, ako sú oporné múriky, schodiská, altánky alebo bazén realizáciu predlžujú. Stáva sa, že realizáciu záhrady skomplikuje daždivé počasie. S podmáčaným terénom sa pracovať nedá a tak majte vtedy trpezlivosť. Niektoré veci sa ovplyvniť nedajú. Ale výsledok, ten bude stáť za to.
Zdroj titulnej fotky: pixels.com/Amber Faust
Krajinný a záhradný architekt, florista.
Vyštudovala krajinnú a záhradnú architektúru na Fakulte Architektúry STU v Bratislave. V roku 2010 spoluzaložila Ateliér Papaver. Odvtedy sa venuje floristike a záhradnej architektúre. Práve tá je v posledných rokoch jej najväčšou vášňou. A tak sa s obľubou a intenzívne zaujíma o témy súvisiace s tvorbou verejného priestoru, so záhradami, terasami a pohodlným životom v nich.
Rovnako ako vo floristike, tak aj v záhradnej architektúre preferuje používanie prírodných a autentických materiálov v exteriéroch a navrhuje zaujímavé kombinácie rastlín. Jej cieľom je vytvárať prirodzený prírodný priestor, kde ľudia chcú tráviť veľa času, pre ich mentálny aj fyzický relax a úžitok.