
Takmer dvetisíc druhov, malé aj veľké, pomáhajú čistiť vzduch v domácnosti a nie sú náročné na pestovanie. To sú fikusy, jeden z najpestovanejších druhov izbových rastlín. Tieto sú naše najobľúbenejšie.
Vedeli ste, že fikusy „krvácajú“? Ak omylom odlomíte list, vyteká z rastliny biela tekutina. Na “ranu” treba len pritlačit napríklad vlhkú servítku a počkať chvíľu, kým krvácanie neprestane.
Druhy
Medzi najobľúbenejšie klasiky spomedzi fikusov patrí Ficus benjamina, ktorý sa najčastejšie pestuje ako strom a môže dorásť do výšky až dvoch metrov. Za ním nezaostáva ani Ficus elastica, známy ako gumovník, ktorý je obľúbený pre svoje veľké kožovité listy a rôzne sfarbenia.
My sme si v ateliéri obľúbili Ficus lyratu a Ficus deltoidea. Ficus lyrata, podobne ako Ficus elastica má mohutné kožovité listy, no tvar má zvlnený, podobný husliam.
Za to Ficus deltoidea sa skladá z viacerých malých lístkov a podobá sa na strom. Pekné listy dopĺňajú malé žlté guličky.
Ak by ste chceli domov nejakú ťahavú rastlinku a s izbovým brečtanom sa vám nedarí, odporúčame Ficus pumila. Oproti brečtanu má drobné matné lístky, ktoré sa ľahko prichytia na stenu.

Starostlivosť
Fikusy sú pomerne nenáročné rastliny. Potrebujú dostatok rozptýleného svetla, no vystačia si aj s polotieňom. Substrát udržujeme permanentne vlhký, ale voda v podmiske by nemala stáť.
Fikusy majú radi vyššiu vlhkosť vzduchu, a tak ich pravidelne rosíme. Taktiež ich pravidelne čistíme od prachu handričkou alebo sprchou.
Sú háklivé na presúvanie, preto si starostlivo vyberte vhodné miesto. Malo by to byť aj miesto bez prievanu, na ktorý sú fikusy háklivé. Mohlo by to spôsobiť opadávanie listov.
Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver

V Ateliéri Papaver to popri škole ťahá už niekoľko rokov a život bez kvetov si vie predstaviť len ťažko. Stretnete ju v ateliéri, kde vám rada uviaže kytičku alebo poradí so starostlivosťou o izbové rastlinky, ktoré sú takou jej malou úchylkou.