Uverejnené

Zrkadlo v záhrade

Funguje to takto. Zrkadlo navodí v záhrade ilúziu, že je niečoho viac, priestor je väčší a o čosi svetlejší. Kam ho však umiestniť?

Tri princípy pre záhradné zrkadlo

Pri hľadaní vhodného miesta pre zrkadlo v záhrade využívame tri princípy. Prvý je znásobenie odrážaných prvkov. Predstavte si, že máte zaujímavý krík, keramický črepník alebo kvitnúci záhon. Stačí zrkadlo zavesiť na stenu domu, na plot či múr tak, aby bol v odraze daný prvok. A rázom máte črepníkov viac, krík hustejší a záhon dvojnásobnej veľkosti. Odzrkadlené prvky tým zároveň zvýrazníte.

Druhým princípom, ktorý využívame je zväčšenie priestoru. Zaveste zrkadlo na plot. Teda na miesto, kde končí záhrada. Získate pocit, akoby ste videli ďalej a teda, že tam záhrada nekončí.

Tým sa priestor zväčší. To vieme dokonale využiť pri terasách rodinných domov, na malých dvorčekoch alebo úzkych pásoch okolo domu.

Tretím princípom je, že zrkadlo odráža svetlo. Síce sa nestane z tienistého kúta slnečný, ale naisto bude o poznanie svetlejší.

foto: Rococo-homeandgarden

Ako by malo zrkadlo vyzerať

Dizajn zrkadla by mal korešpondovať s architektúrou domu. Môže byť vidiecke drevené v tvare dvojkrídlových okien, oblúkové koloniálne s úzkym rámom, hranaté industriálne, alebo jednoduché moderné v tvare obdĺžnika.

Ak zrkadlo vyzerá ako okno, tak umiestnené na plote pôsobí akoby okno v plote skutočne bolo. A vy máte výhľad do iného sveta. Tvar zrkadla môže byť aj elipsovitý alebo v tvare obdĺžnika a pôsobiť skôr ako obraz.

Veľkosť zrkadla záleží od prvkov, ktoré v ňom chcete odzrkadliť, ale aj od plochy, na ktorú ho vešiate. Tá má väčšinou svoje limity. Platí, že ak chcete odraziť záhon, ker alebo časť záhrady, tak by malo byť väčšie. Aspoň 2m2.

Ak je vašim zámerom znásobiť črepník, sochu alebo vázu s kvetmi, tak postačí aj menšie od 0,5-1m2. Aj malé zrkadlo má zmysel. Je to zaujímavý detail, ktorý pri prechádzke záhradou, alebo počas sedenia na terase, oceníte.

Dlhý úzky ležatý obdĺžnik na plote (napr. veľkosť 2x1m) robí dojem, akoby ste mali výhľad do ďalšej záhrady.

foto:empressofdirt.net

Dávajte pozor na to, že tieto zásady platia o všetkom, čo sa v zrkadle odrazí. Takže nedávajte zrkadlá pred úložné priestory, kompostoviská, smetné nádoby alebo parkovacie státia.

Kde nedávať záhradné zrkadlo

Ani oproti domu, pretože zámerom nie je mať v záhrade ďalšiu stenu.

Nedávajte zrkadlo ani na miesto, kam svieti ostré slnko. To by sa v ňom odrážalo a oslepovalo by vás. Alebo by mohlo vzniknúť riziko požiaru v suchých teplých mesiacoch.

Ak nemáte inú možnosť, dajte pred zrkadlo riedku treláž s popínavkou, ktorá pohľad zjemní a odrazené slnko bude minimálne.

Zrkadlá tiež neumiestňujte pri vtáčích búdkach, krmítkach alebo vtáčích napájadlách. Teda na miestach, kde zvyknú lietať vtáčiky. Odraz by ich mohol naľakať.

Od záhradných zrkadiel sa neočakáva, že budú tip top vyleštené. Úplne postačí keď sa o ich čistotu postará dážď.

V zahraničí sú záhradné zrkadlá bežne na predaj. Sú odolné proti poveternostným vplyvom a nerozbitné. U nás je možné kúpiť len tie interiérové.

Vyrobiť záhradné zrkadlo však nie je žiadna veda. Spraví to pre vás akýkoľvek sklár. Výhodou je, že vám urobí rozmer presne na mieru.

Alebo umiestnite do záhrady zrkadlo bez rámu. Veď omnoho dôležitejšie, než rám, je jeho veľkosť a to, čo sa v ňom bude zrkadliť. Ďalšou možnosťou je využiť starý rám z dreveného okna či obrazu. Stačí už len dať vyrezať zrkadlo konkrétnej veľkosti. Rám sa vplyvom počasia síce trošku opotrebuje, ale v záhrade je istá miera patiny vítaná a prirodzená.

zdroj titulnej fotky: cuegroup.co.uk